navigation
Mars 2017
MånTisOnsTorFreLörSön
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

= Idag = Event Skapa event


Månadens evenemang

2017-03-01: Qigong
Hembygdsgården i Sörbyn kl. 10.00-12.00

2017-03-01: Öppet hus på Älvskolan
Älvskolan i Gunnarsbyn kl. 18.00

2017-03-02: Skidträning
vid idrottsgården i Sörbyn kl. 18.30

2017-03-02: Luleå bokbuss
Prästholmsforsen 20: ca 08.45, Ubbyn Vsk: ca 09.45, S:a Prästholm 904: ca 10.05, Preem i Niemisel: ca 12.00, Niemisels Station 9: ca 12.20, Södra Niemiholm 620: ca 13.00 kl.

2017-03-02: Årsmöte Sörbyn-Sundsnäs Hembygdsförening
Sörbyns Hembygdsgård kl. 19.00

2017-03-02: Cafè
Pro:s lokal, Kvarnåskolan i Niemisel kl. 13.00

2017-03-02: Vernissage med öppning av skogssame Lars Eriksson, Flakaberg
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 18.00

2017-03-03: Utställning: litografier om Svarta Björn, Rallartiden och Sameland
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 13.00-20.00

2017-03-03: Giron Sámi Teáhter: Annorlunda (på svenska)
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 19.00


2017-03-04: Kottarnas Revy
Folkets Hus i Bjurå kl. 18.00

2017-03-04: Skotercafé
Niemisel kl.

2017-03-04: Street dance
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 10.00

2017-03-04: Utställning: litografier om Svarta Björn, Rallartiden och Sameland
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 13.00-20.00

2017-03-04: Hockey: Luleå - Leksand
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 16.00

2017-03-04: Hamburgerförsäljning Niemisel
Hantverkarnas träffpunkt Niemisel kl. 11.00-14.00

2017-03-05: Utställning: litografier om Svarta Björn, Rallartiden och Sameland
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 13.00-20.00

2017-03-05: Bio: Sameblod
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 19.00

2017-03-06: Stickcafé
Sörbyns Hembygdsgård kl. 18.00

2017-03-06: Utställning: litografier om Svarta Björn, Rallartiden och Sameland
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 13.00-20.00

2017-03-07: Stickcafé
Hantverkarnas Träffpunkt i Niemisel kl. 18.00

2017-03-07: Utställning: litografier om Svarta Björn, Rallartiden och Sameland
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 13.00-20.00

2017-03-07: Ungdomsgård
Överstbyns Byagård kl. 18.00-21.00

2017-03-08: Qigong
Hembygdsgården i Sörbyn kl. 10.00-12.00

2017-03-08: Årsmöte: Pro Niemisel
Pro-lokalen, Kvarnåskolan i Niemsiel kl. 15.00

2017-03-08: Utställning: litografier om Svarta Björn, Rallartiden och Sameland
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 13.00-20.00

2017-03-09: Skidträning
vid idrottsgården i Sörbyn kl. 18.30

2017-03-09: Cafè
Pro:s lokal, Kvarnåskolan i Niemisel kl. 13.00

2017-03-09: Utställning: litografier om Svarta Björn, Rallartiden och Sameland
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 13.00-20.00

2017-03-09: Familjemiddag i Gunnarsbyn
Församlingshemmet i Gunnarsbyn kl. 17.00-19.00

2017-03-10: Utställning: litografier om Svarta Björn, Rallartiden och Sameland
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 13.00-20.00

2017-03-11: Fiskepremiär Råtjärn
Råtjärn kl. 09.00

2017-03-11: Utställning: litografier om Svarta Björn, Rallartiden och Sameland
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 13.00-20.00

2017-03-11: Filmvisning: Human + världsbuffé, fest & öppen scen!
Gunnarsbyn Folkets Hus kl. 15.00

2017-03-12: Skoterns Dag
Vedatjärn kl. 11.00-14.00

2017-03-12: Utställning: litografier om Svarta Björn, Rallartiden och Sameland
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 13.00-20.00

2017-03-12: Bio: Systrar bakom galler
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 19.00

2017-03-13: Boden bokbuss
Valvträsk 104: kl. 13.30-13.50, Nestors Café i Överstbyn: kl. 14.05-14.35, Norriån 103, 42: kl.15.00-15.35, Rörån 7: kl. 15.50-16.10, Brandstationen i Gunnarsbyn: kl. 17.00-17.30 kl.

2017-03-13: Årsmöte: GSK
Bakiplan, Gunnarsbyn kl. 18.00

2017-03-13: Utställning: litografier om Svarta Björn, Rallartiden och Sameland
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 13.00-20.00

2017-03-14: Träff i Lassbygården
Lassbygården kl. 18.30-20.30

2017-03-14: Barnverksamhet: KING KIDZ CORNER
Församlingshemmet i Gunnarsbyn kl. 15.00-17.00

2017-03-14: Barngymnastik
Älvskolans gymnastiksal, Gunnarsbyn kl. 18.00

2017-03-14: Utställning: litografier om Svarta Björn, Rallartiden och Sameland
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 13.00-20.00

2017-03-14: Ungdomsgård
Överstbyns Byagård kl. 18.00-21.00

2017-03-15: Qigong
Hembygdsgården i Sörbyn kl. 10.00-12.00

2017-03-15: Familjemiddag
PRO-lokalen, Kvarnåskolan i Niemisel kl. 17.00-19.00

2017-03-15: Utställning: litografier om Svarta Björn, Rallartiden och Sameland
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 13.00-20.00

2017-03-16: Skidträning
vid idrottsgården i Sörbyn kl. 18.30

2017-03-16: Olle Andersson: Älgens hemområde
Bjurådalens Bygdegårdsförening, Forsnäs Bygdegård kl. 18.30

2017-03-16: Konsert: Northern Indians - folkmusik från Piteå
Folkets hus i Gunnarsbyn kl. 19.00

2017-03-16: Cafè
Pro:s lokal, Kvarnåskolan i Niemisel kl. 13.00

2017-03-16: Utställning: litografier om Svarta Björn, Rallartiden och Sameland
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 13.00-20.00

2017-03-17: Utställning: litografier om Svarta Björn, Rallartiden och Sameland
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 13.00-20.00

2017-03-18: Fiskepremiär Årbyns Sportfiskeklubb
Långsmalatjärn kl. 09.00

2017-03-18: Våffelcafé och försäljning av hembakat
Församlingshemmet i Gunnarsbyn kl. 12.00-15.00

2017-03-18: Utflykt och pimpelfiske med fiskeguide
kl. 13.00

2017-03-19: Bio: Kim - den skalliga primadonnan
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 19.00

2017-03-19: Årsmöte: Gunnarsbyns Folkets Hus
Folkets Hus i Gunnarsabyn kl. 18.00

2017-03-20: Stickcafé
Sörbyns Hembygdsgård kl. 18.00

2017-03-20: Konst på bio: Manet - Portraying life
Gunnarsbyns Folkets Hus kl. 19.00

2017-03-20: Yoga
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 10.00-11.30

2017-03-21: Barnverksamhet: KING KIDZ CORNER
Församlingshemmet i Gunnarsbyn kl. 15.00-17.00

2017-03-21: Barngymnastik
Älvskolans gymnastiksal, Gunnarsbyn kl. 18.00

2017-03-21: Stickcafé
Hantverkarnas Träffpunkt i Niemisel kl. 18.00

2017-03-21: Ungdomsgård
Överstbyns Byagård kl. 18.00-21.00

2017-03-21: Paltmiddag
Valvträsk byagård kl. 13.00-18.00

2017-03-22: Luleå bokbuss
Niemisel, Gunnarsbyvägen 38: ca 09.00, Forsträskhed nr 229: ca 10.05, Bergändev. 13: ca 11.35, N:a Prästholm 167: ca 12.30, Böle Bygdegården: ca 12.45 kl.

2017-03-22: Qigong
Hembygdsgården i Sörbyn kl. 10.00-12.00

2017-03-23: Skidträning
vid idrottsgården i Sörbyn kl. 18.30

2017-03-23: Våffelcafè
Pro:s lokal, Kvarnåskolan i Niemisel kl. 13.00

2017-03-24: Företagsfrukost i Råne älvdal
Restaurang Kallkällan i Sörbyn kl. 07.30-09.00

2017-03-25: Fiskepremiär Mittitjärn
Mittitjärn kl. 09.00

2017-03-25: Våffeldag
Sörbyns Hembygdsgård kl. 13.00-16.00

2017-03-25: Våffelcafé
Älvens Hus i Niemisel kl. 11.00-15.00

2017-03-26: Avtackning av Gunnarsbyns församlingspräst Mogens Amstrup
Gunnarsby kyrka kl. 10.00

2017-03-26: Bio: Skönheten och odjuret
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 19.00

2017-03-28: Träff i Lassbygården
Lassbygården kl. 18.30-20.30

2017-03-28: Boden bokbuss
Församlingshemmet i Gunnarsbyn: kl. 13.05-13.45, Kvarnstenen i Sörbyn: kl. 14.00-14.30 kl.

2017-03-28: Barnverksamhet: KING KIDZ CORNER
Församlingshemmet i Gunnarsbyn kl. 15.00-17.00

2017-03-28: Barngymnastik
Älvskolans gymnastiksal, Gunnarsbyn kl. 18.00

2017-03-28: Årsmöte Niemisels Intresseförening
Älvens hus i Niemisel kl. 19.00

2017-03-28: Ungdomsgård
Överstbyns Byagård kl. 18.00-21.00

2017-03-29: Qigong
Hembygdsgården i Sörbyn kl. 10.00-12.00

2017-03-30: Skidträning
vid idrottsgården i Sörbyn kl. 18.30

2017-03-30: Cafè
Pro:s lokal, Kvarnåskolan i Niemisel kl. 13.00

2017-03-31: Luleå bokbuss
Råne-Fällträsk nr 409: ca 10.15, Forsnäs Bjurådalens bygdegård: ca 10.50, Kvarnå förskola: ca 12.15, Älvens hus i Niemisel: ca 12.45 kl.

2017-03-31: After work
Restaurang Kallkällan i Sörbyn kl. 17.00-23.00

2017-03-31: Teater: Två systrar och en begravning
Folkets Hus i Gunnarsbyn kl. 19.00